Ruch Chorzów stawia na wychowanków! Bezkonkurencyjni w Polsce, 38 miejsce w gronie 500 europejskich zespołów!

Pod koniec miesiąca marca portal football-observatory.com opublikował na swojej stronie ranking około 500 europejskich drużyn, które najczęściej stawiają na swoich wychowanków. W gronie 31 badanych lig znalazła się również nasza rodzima Ekstraklasa. Jak wypadł w tym zestawieniu Ruch Chorzów, a jak inne polskie kluby, również te, które wiodą prym w sprowadzaniu do swoich Akademii największej liczby młodych zawodników z całej Polski? O tym przeczytacie poniżej.

Aby niniejszy artykuł nie wzbudzał niepotrzebnych emocji od razu zaznaczymy, że

przepisy UEFA status wychowanka precyzują bardzo dokładnie i nie jest nim tylko ten zawodnik, który od najmłodszych lat trenował w danym klubie, jak np. w Ruchu Michał Helik, Maciej Urbańczyk, Kamil Lech czy Przemysław Bargiel.
Zgodnie z artykułami FiFA*  status wychowanka otrzymują piłkarze, którzy przebywali w klubie co najmniej trzy lata pomiędzy skończonym 15. rokiem życia (lub na początku sezonu, w którym skończy 15 lat), a 21. rokiem życia (lub na końcu sezonu, w którym skończy 21 lat).
Tak więc wychowankiem możemy nazywać każdego zawodnika, który przyszedł do nas pomiędzy 15., a 21. rokiem życia (lub wcześniej) i przebywa(ł) w naszym Klubie minimum 3 lata. W ostatnim półroczu byli to Martin Konczkowski, Patryk Lipski oraz Piotr Ćwielong (dołączyli do Ruchu w wieku 17 lat) oraz Miłosz Trojak, który po raz pierwszy koszulkę z "eRką" na piersi założył mając lat 16.

Powyższe kryterium przyjął również portal football-observatory.com, który tworząc ranking skupił się na meczach, które odbyły się pomiędzy 15 września 2016 roku, a 15 marca roku bieżącego - w tym czasie  Ruch Chorzów rozegrał 17 spotkań ekstraklasowych.

Jakie są wyniki tego rankingu? Okazuje się, że w Polsce w stawianiu na wychowanków nie wiodą prymu kluby szczycące się dobrym szkoleniem w Akademiach i promowaniem licznie sprowadzonej z całego kraju młodzieży, jak Legia Warszawa, Zagłębie Lubin czy Jagiellonia Białystok, ale właśnie Ruch Chorzów!

Siedmiu wspomnianych wyżej wychowanków naszego klubu,  spędziło w ostatnim półroczu na boisku łącznie 6501 minut, co stanowi 38,8 % łącznego czasu gry całej drużyny!
Druga w zestawieniu Wisła Kraków osiągnęła wynik gorszy o 10 punktów procentowych, a trzeci Lech Poznań o niespełna 18. Kluby Termaliki Bruk - Nieciecza oraz Górnika Łęczna w ostatnim półroczu nie wystawiły natomiast w żadnym meczu ani jednego wychowanka!

Procentowy udział wychowanków poszczególnych klubów w łącznym czasie gry całej drużyny w meczach ligowych pomiędzy 15 września 2016 a 15 marca 2017:

1. Ruch Chorzów 38,8%
2. Wisła Kraków 28,9%
3. Lech Poznań 20,9%
4. Arka Gdynia 18,6%
  . Zagłębie Lubin 18,6%
6. Śląsk Wrocław 15,2%
7. Pogoń Szczecin 13,7%
8. Korona Kielce 10,5%
9. Lechia Gdańsk 8,0%
10. Piast Gliwice 7,1%
11. Cracovia 5,4%
12. Legia Warszawa 5,2%
13. Jagiellonia Białystok 2,3%
14. Wisła Płock 2,1%
15. Termalica Bruk - Nieciecza 0,0%
16. Górnik Łęczna 0,0%

Uzyskany przez Ruch Chorzów wynik pozwolił na zajęcie 38 miejsca w gronie około 500 europejskich drużyn z 31 lig! Druga na rodzimym "podwórku"  Wisła Kraków zajmuje w tym rankingu 82 miejsce.

Zwycięzcą podsumowania został słowacki Tatran Preszów - 75,2%. Drugie miejsce zajął ukraiński Wołyń Łuck (66,8%), a trzecie duński Aalborg (64,1%).
Warto jednak zaznaczyć, że w zestawieniu tym nie były brane pod uwagę ligi hiszpańskie, niemieckie, włoskie i francuskie. Dla klubów tych narodowości stworzono osobny ranking i prym wiedzie tu Athletic Club (63,7%), tuż za nim plasują się  Real Sociedad (51,2%) i francuski Lyon (48,8%).

Źródło: football-observatory.com

Foto: ruchchorzow.com.pl

NASI PARTNERZY

 
 
 
 

  Ruch Chorzów SA w restrukturyzacji  Wszelkie prawa zastrzeżone                                                                                                                                                                                    - Wykonanie Michał Brzozowski