CLJ U17: ''Nie będzie podziału na łatwiejszych i trudniejszych przeciwników'' - rozmowa z trenerem Michalikiem

Trzy miesiące minęły zanim się obejrzeliśmy. Już jutro na ligowe boiska powrócą juniorzy z Ligi Centralnej U17, w tym i nasza drużyna, która walkę o punkty rozpocznie wyjazdowym pojedynkiem ze Stadionem Śląskim Chorzów. Mecz ten odbędzie się na boisku przy ul. Katowickiej 10 o godz. 14.00 

Tuż przed inauguracją rundy wiosennej porozmawialiśmy z trenerem, Mateuszem Michalikiem

Czy podczas przygotowań do rundy wiosennej z tyłu głowy była liczba straconych jesienią bramek? 

Mateusz Michaliki: Była. Cały okres przygotowawczy poświęciliśmy na zgranie formacji defensywnych. Często organizowaliśmy treningi w taki sposób, żeby zawodnik otrzymywali jak najwięcej informacji, a poprzez konfrontację z kolegą mogli realizować skutecznie działania w grze obronnej. 

Pomimo tak wielu straconych goli udało się zająć trzecie miejsce w tabeli. Skuteczność strzelecka była bardzo dobra - czy to oznacza, że w ofensywie wszystko już funkcjonuje tak, jak powinno? 

Na pewno nasza siła rażenia była w rundzie jesiennej bardzo duża. Opierała się ona jednak w głównej mierze na skutecznym Lucjanie Klisiewiczu, który zdobył 16 bramek. W okresie przygotowawczym przesunęliśmy go do CLJ U18 - dla jego rozwoju i podniesienia rywalizacji zawodników, którzy w tej kadrze już się znajdują. Trzeba przyznać, że pod nieobecność Lucka pozostali wzięli na swoje barki odpowiedzialność w strzelaniu bramek i pokazali to w meczach sparingowych. 

Parę słów o sparingach? 

Udało nam się rozegrać dziesięć meczów kontrolnych. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość konfrontowania własnych umiejętności na tle mocnych przeciwników, jak Escola, Lech Poznań, Wisła Kraków czy słowacka Żilina. Przytrafił się nam też słabszy rywal, ale uważam, że lepiej zagrać mecz niż przeprowadzić trening. Mam nadzieję, że zdobyte w tych spotkaniach doświadczenie będzie procentować. 

Jak wygląda kadra i atmosfera w szatni tuż przed pierwszym meczem ligowym? 

Pojawiła się zdrowa rywalizacja i każdy zawodnik czuje na plecach kontrkandydata do gry w wyjściowym składzie. Atmosfera panuje bardzo dobra, a każdy trening i mecz uświadamia chłopakom, że potrafią walczyć o swoje. Zawodnicy, którzy dotarli do nas w przerwie zimowej na pewno dodali jakości drużynie i podnieśli poziom rywalizacji, a o to przecież nam chodzi. Cieszę się, że młodzi z rocznika 2003 i 2004, którzy na stałe trenują z nami - mam tu na myśli Muchę, Andresa, Matysa i Kolca - spowodowali jeszcze większą konkurencję i nie pozwalają starszym kolegom na moment rozluźnienia. Cały czas napierają, również ci, którzy - jak mówiłem wcześniej - do nas doszli: Kawalec, Reichel, Raczyński czy Neugebauer.  Dodam, że tych, którzy na to zasługiwali - Swikszcz, Remibisz, Lankocz czy wspomniany wcześniej Klisiewicz - przesunęliśmy do kadry U18 i tam poprzez systematyczne treningi mogą rywalizować o pierwszy skład. 

Pojawia się ból głowy przed ustaleniem wyjściowego składu? 

Ogromnym plusem jest to, że wszyscy są zdrowi. Pomimo kilku chorób i drobnych urazów udało się nam przepracować okres zimowy w optymalnym składzie. Nie mam jeszcze gotowej jedenastki, ale myślę, że to minimalne detale zadecydują o tym, kto będzie w składzie wyjściowym. 

Na pierwszy ogień mecz derbowy ze Stadionem Chorzów. Te domowe pojedynki zawsze niosą ze sobą spore ładunki emocjonalne na boisku. Czy zawodnicy są na to przygotowani?

Myślę, że tak. Okres przygotowawczy był też nastawiony na bardzo wymagające mecze z przeciwnikami, którzy prezentują i futbol siłowy, i futbol kreatywny. Dlatego jestem spokojny o drużynę i myślę, że pod kątem emocjonalnym spokojnie sobie poradzą w tym spotkaniu. 

Na co stać tę drużynę? 

Trudne pytanie. Myślę, że nie będziemy się aż tak mocno rozpędzać, bo zawsze koncentrujemy się na najbliższym meczu i dacie, w tym wypadku, 9 marca. 

Podsumowując rundę jesienną padły słowa "wiosną będziemy walczyć o wyższe cele z lepszym skutkiem".

Tak powiedziałem i nie będę się z tych słów wycofywał. Do ligi awansowały bardzo wymagające drużyny i uważam, że w tej rundzie każdy mecz będzie istotny. Tutaj już nie będzie podziału na łatwiejszych i trudniejszych przeciwników. 


Wyniki spotkań kontrolnych:

21.11, godz. 08.00  Ruch Chorzów - UKS Ruch Chorzów  5:1

04.12, godz. 17.00  Ruch Chorzów - Lukam Skoczów 3:0 (Matys, Wójtowicz, Cioch)

08.12, godz. 9.00 - Ruch Chorzów - GKS Katowice 0:2

14.12, godz. 14.30 - Ruch Chorzów - Rozwój Katowice 1:2 (Kolec)

12.01, godz. ?? - MFK Żilina - Ruch Chorzów 4:0

19.01, godz. 12:00  Raków Częstochowa - Ruch Chorzów 1:1 (Rotuski - karny) 

25.01, godz. 08.00  UKS Ruch Chorzów - Ruch Chorzów 0:8 (Rotuski - 4, Cioch - 2, Miarka, Siwek) 

26.01, godz. 14.00  Ruch Chorzów - SMS Łódź 3:2 (Cioch -3)

01.02, godz. 16.30  Escola Varsovia - Ruch Chorzów 2:1 (Korbecki ) 

06.02, godz. 15.15  Ruch Chorzów - Hutnik Kraków 4:0 (Sommer -2, Korbecki, Starzyński) 

9 - 16.02 -  zgrupowanie w Jarocinie

10.02, godz. 11.30  Lech Poznań - Ruch Chorzów  5:3 (Korbecki, Mucha, zawodnik testowany)

13.02, godz. 12.00  Błękitni Wronki - Ruch Chorzów 2:6 (Bąk -2, Cioch -2, Rotuski, Wójtowicz) 

16.02, godz. 11.00  Warta Poznań - Ruch Chorzów 3:2 (Nowak - 2, Gemborys) 

23.02, godz. 10.00  Ruch Chorzów - FC Lokomotiva Kosice 11:0 (Cioch -4, Korbeckki -2, Kolec, Lipp, Rotuski, Matys, Wójtowicz)

02.03, godz. 12.00 Ruch Chorzów - Wisła Kraków 0:1

 

TERMINARZ CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW U17


Rozmawiała: Anna Bargiel 

Źródło: własne