Turniej inny niż wszystkie - dokończyliśmy rozgrywki ligowe z 1939 roku! /foto/

To był turniej inny niż wszystkie! W sobotę, 9 listopada, z inicjatywy Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu młodzi adepci futbolu z roczników 2010 oraz 2008 dokonali czegoś szczególnego - dokończyli rozgrywki ligowe z 1939 roku, które przerwał wybuch II Wojny Światowej. Ostatnią serię spotkań rozegrano wówczas 20 sierpnia, kolejna miała odbyć się już we wrześniu… Niestety zamiast klubowych trykotów piłkarzom przyszło przywdziać wojskowe mundury, a rozgrywki pozostały nierozstrzygnięte. Wielu z zawodników już nigdy nie powróciło na boisko.

Idea dokończenie przedwojennego sezonu okazała się strzałem w dziesiątkę. W atmosferze piłkarskiego święta dzieci otrzymały bowiem solidną lekcję historii, która na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Miejscem imprezy był stadion warszawskiej Polonii i wzięło w niej udział 350 chłopców z zespołów, które brały udział w rozgrywkach właśnie w 1939 roku. 

Wraz z drużynami Niebieskich z Chorzowa do Warszawy wyruszyły również drużyny AKS-u Wyzwolenie. Młodzi adepci chorzowskiej piłki nożnej pojawili się w stolicy już w piątkowych godzinach południowych, dzięki czemu mogli zwiedzić Stadion Narodowy. Wieczorem zaś zameldowali się na miejscu zbiórki, gdzie obecne były już i inne zespoły:  Wisła Kraków, Pogoń Lwów, Warta Poznań, Cracovia Kraków, Polonia Warszawa, Garbarnia Kraków oraz gościnnie Lechia Gdańsk i Pogoń Kraków.

Turniej Niepodległości o Puchar PGE rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych – orlików (2010) i młodzików (2008). Młodsi "Niebiescy" zajęli w stawce jedenastu drużyn miejsce dziewiąte, z kolei starsi zakończyli rywalizację na miejscu trzecim, zdobywając tym samy brązowe medale! 

Trener Marcin Polok: "Druga edycja Turnieju Niepodległości zbiegła się z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Chłopcy zadawali wiele pytań i na pewno oprócz strony sportowej sporo wynieśli z tego turnieju. Stanęliśmy na wysokości zadania plasując się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej i z pełną satysfakcją mogę powiedzieć, że każdy z zawodników grał na bardzo wysokim poziomie. Dziękuję im za to i dodam, że obecni na trybunach kibice z całej Polski  byli naprawdę pod wrażeniem gry młodych "Niebieskich" .

Dodajmy, że nasze drużyny mogły wystąpić w koszulkach stylizowanych na lata przedwojenne, a wszystko to dzięki Wielkiemu Ruchowi, który został ich fundatorem!Raz jeszcze bardzo dziękujemy!  

KOŃCOWA KLASYFIKACJA:

ROCZNIK 2008
1. Warta Poznań
2. Cracovia
3. Ruch Chorzów
4. Polonia I Warszawa
5. Wisła Kraków
6. Pogoń Kraków
7. Lechia Gdańsk
8. Garbarnia Kraków
9. Pogoń Lwów
10. Polonia II Warszawa
11. AKS Chorzów

ROCZNIK 2010
1. Cracovia
2. Pogoń Kraków
3. Wisła Kraków
4. Warta Poznań
5. Lechia Gdańsk
6. Polonia II Warszawa
7. Polonia I Warszawa
8. Garbarnia Kraków
9. Ruch Chorzów
10. AKS Chorzów
11. Pogoń Lwów

Nadmieńmy, że oprócz samego turnieju piłkarskiego uczestnicy i licznie zebrani kibice mogli też korzystać z innych atrakcji, takich jak: strefa klocków COBI, kurs pierwszej pomocy, konkursy wiedzy historycznej, prelekcja historyka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz różnorodny catering (był żurek, ogórkowa i grochówka, chleb ze smalcem i dodatkami, słodycze, ciasta, rogale oraz ciepłe napoje: kawa i herbata w namiocie. Otwarty był również bar "Czarna Koszula", gdzie można było posilić się kiełbasą z grilla, zapiekanką lub hot-dogiem - do wyboru. Tak więc organizacja, pod każdym względem, stała na naprawdę wysokim poziomie i pozostaje nam tylko dziękować za zaproszenie na turniej i gratulować jego organizacji, co niniejszym czynimy! 

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu rodziców oraz trenerów możemy przedstawić czytelnikom fotogalerię z tego wydarzenia.

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie Ruchu Chorzów, dzięki Press Focus.  Zapraszamy do przeglądania! 

Źródło: własne

 

PRZEKAŻ SWÓJ 1% PODATKU!

ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-10 LAT!

NASI PARTNERZY

 
 
 
 

SPONSORZY

 

WIEŚCI Z KLUBU

 

 

  Ruch Chorzów S A  OI                                                                                                 Polityka prywatności